Има ли начин тийнът да ви чуе

Всъщност не е лесно, но има трикове, които ще ви помогнат

25 Септември 2020 г.
Има ли начин тийнът да ви чуе

Снимка: Shutterstock

Вероятно ви се е случвало да помолите тийнейджъра да направи нещо, той да ви отговори, след което да гледа учудено и пита за какво всъщност става въпрос, твърдейки, че „не, никога не сте му казвали подобно нещо“. В една определена възраст почти всеки родител се сблъсква с този проблем. Има ли начин да направите така, че когато говорите, децата да ви чуват? Истината е, че не е никак лесно, но все пак съществуват някои трикове, които биха направили общуването с подрастващите една идея по-лесно.

Как да бъдете чути

Понякога тийнът ви отговаря машинално нещо, което най-вероятно се предполага, че ще задоволи вашите очаквания, само и само да го оставите на мира. Друг път имате усещането, че говорите на стена. Не само отговор, но дори реакция не получавате от негова страна. В такава ситуация обикновено родителят повтаря въпроса си, повишавайки леко тон. Отново няма реакция. След което започва да крещи с надеждата, че така няма как да не бъде чут. И наистина този път получава реакция, но не защото детето е чуло въпроса, а защото е раздразнено от шума.

Когато децата спрат да чуват е едно от най-честите разочарования на родителите, но всъщност е нормален процес от тяхното съзряване. Ако искате да добиете представа за липсата на отговор на вашия въпрос, първото което трябва да направите, е да разберете защо тийнът не слуша. Липсата на реакция от негова страна е симптом, а не истинският проблем. И ако не се справите с този проблем още в зародиш, рискувате един прост случай на „неслушане“ да доведе до по-големи поведенчески проблеми като истерия, опониране, предизвикване, лошо отношение към роднини и учители, неглижиране на ученето.

Снимка: Shutterstock

Защо не слуша

Добър въпрос! Защо ви игнорира и трябва да повтаряте нещо отново и отново, докато не откриете, че вече крещите? Ако сте сигурни, че ушите му работят перфектно и не се касае за медицински проблем, вероятно става дума именно за период от неговото съзряване. Той е свързан най-вече с умението да взема самостоятелни решения. Започва с избора на дрехи и храна в по-ранна възраст, преминава през това кога да учи и кога да играе на компютъра, и стига до изпробване на собствените сили, реагирайки по негативен начин. Тъй като децата контролират собственото си тяло и език, най-често срещаните (и разочароващи) борби за власт се случват, когато те започнат да оспорват изискванията на своите родители, използвайки тялото и езика си, за да демонстрират своята позиция по въпроса. Избирайки да не слушат, те утвърждават своята сила. Това поведение е просто начин, по който децата изразяват необходимостта си от повече контрол и вземане на решения в живота си.

Не предлагаме да ги оставите да спечелят. Прилагайки обаче някои лесни за усвояване техники за позитивно родителство, може да направите това общуване по-лесно. Когато започнете да разговаряте, ще спре и нечуването.

Сигурни ли сте, че наистина не ви слуша

Добре е да помислите върху този въпрос. Какво точно имате предвид, когато казвате, че детето не ви чува. „Неслушането“ обикновено е индикация за различни проблеми. То е доста широк термин и понякога наистина трудно може да се намери точното решение. Пренебрегването може да има елементарно обяснение, но може да е знак и за нещо по-сериозно.

Важно е да разберете дали тийнейджърът изпитва някакъв временен дискомфорт, който лесно може да се разреши: глад, жажда, физическа болка. Или става дума за по-задълбочен проблем, който може да бъде от най-различно естество. В никакъв случай не трябва да отвръщате с блокиране на комуникацията, защото сте обидени или наранени от неговото поведение, а да потърсите и разберете какво всъщност се случва, след което да създадете план за действие, за да решите конкретно този проблем.

Снимка: Shutterstock

Потърсете контакт с очи

За да ви чуе, трябва да привлечете вниманието му. А това става, когато имате пряк контакт с очи. Когато се наведете, клекнете или седнете, така че да го гледате в очите, вие не само проверявате дали той ви вижда и чува, но и подобрявате комуникацията помежду си.

Не очаквайте, че тийнът ще ви чуе и отговори, ако се провиквате от съседната стая. По-добре оставете временно онова, което вършите и идете при него. Близостта е ключът към успеха. Трябва да говорите с детето, а не да издавате заповеди – само тогава то ще ви чува.

Снимка: Shutterstock

Спрете забраните

Отрицателните команди, които започват с „Не“, провокират дори по-малките деца да се съпротивляват. Този тип заповеди ги объркват, защото съдържат два въпроса – какво не трябва да правят и какво да направят вместо това, което не трябва да правят. Така те хем трябва да спрат да правят нещо нередно, хем да намерят сами подходящата алтернатива. Вместо това е много по-добре да кажете направо какво искате, а не да започвате с отрицанието. Така разговорът ще стане по-лесен.

И опитайте да не използвате и вие твърде често „Не“, когато общувате. Когато това е вашия постоянен отговор, нищо чудно и децата да спрат да ви слушат. По-добре потърсете начин да казвате по-често „Да“. Това ще привлече вниманието им и ще ги накара да ви обръщат повече внимание.

И нещо много важно – нито един тийнейджър не обича продължителните тиради. Ако имате да му казвате нещо, направете го кратко и ясно. Родителите и по-специално майките са склонни да превърнат петсекундния отговор в петминутна теза. А това е най-сигурният начин да го отблъснете.

По материали от Mamma sto bene

Образование

Защо не трябва да помагате на детето за домашните

Образование

Как да помогнем на децата да станат по-умни

Да поговорим

Техники да укротим агресията и да не крещим на децата

Още от Да поговорим

Дете и хамстер. Снимка: Shutterstock

Преди да решите да вземете домашен любимец

Празнични лампчки. Снимка: Shutterstock

Не оставяйте гирляндите да светят цяла нощ

Твърде голямото количество подаръци не е полезно за детето.
Снимка: Shutterstock

 

Защо родителите често прекаляват с харченето за коледни подаръци

Децата са най-голямата ни радост, но и отговорност.
Снимка: Freepik

 

Инвестиционен план за детето: Подарък за успешен старт в живота

Бъдете особено внимателни, ако имате котка у дома.
Снимка: Shutterstock

 

Коледни празници с котка – за какво трябва да внимаваме

Коментари

Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар

Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание.

Виж всички коментари

Най нови

Парис Хилтън и Картър Реум

Снимка: Getty

Аманда Сейфрийд

Снимка: Getty

Мария Силвестър и майсторите от „Бригада нов дом“ ще бъдат гости в празничния концерт на „Гласът на България“ на 31 декември. 

Снимка: bTV

Дете и хамстер. Снимка: Shutterstock

Вижте още

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

Ръст и тегло на бебето до 1 година

Какви са нормите месец по месец и на какво може да се дължат отклоненията от тях

Снимка: Guliver / iStock

Здраве

9 ранни признака на аутизъм

Главната задача на родителите е да ги разпознаят

Илюстрация: Guliver / iStock

Здраве

Ужас: детето има глисти

Как да разпознаем паразитите и какво може да направим

По възраст

Дете и хамстер. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Преди да решите да вземете домашен любимец

Как да научим детето на отношение към животните

Сидни Суини. Снимка: Getty

Заедно

Сидни Суини отговори на критиките в социалните мрежи

Хейтъри я нападнаха грозно заради фигурата й

Празнични лампчки. Снимка: Shutterstock

Здраве

Не оставяйте гирляндите да светят цяла нощ

Купувайте лампички с топла бяла или червена светлина

Амбър Хърд и Уна Пейдж . Снимка: Instagram

Заедно

Бременната Амбър Хърд забавлява дъщеря си в Испания

След като загуби делото срещу Джони Деп, тя живее в Мадрид, заедно с 3-годишната Уна

Разтворена книга, ароматни свещи и цвете. Снимка: Shutterstock

Бременна жена. Снимка: Shutterstock

 

Здраве

Всяко десето раждане идва преждевременно

Защо и какво да правим, ако това се случи

Има начини малките да бъдат научени да тренират паметта си.
Илюстрация: Shutterstock

 

Да поговорим

Как децата по-добре запомнят нови думи

И каква е връзката с реда

Баба, майка и дъщеря. Снимка: Shutterstock

Да поговорим

Бабите не са и чували за тези 7 проблема на съвременните майки

Преди 20-30 години майчинството изглеждаше съвсем различно

Камерън Диас. Снимка: Getty

Заедно

Камерън Диас разкри тайната на щастливия си 9-годишен брак

Семейната терапия й помага да поддържа здрава връзка с музиканта Бенджи Мадън

Бебе, което държи пръста на майка си. Снимка: Shutterstock

Мнение на специалиста

Кратко ръководство за бебешкия жестомимичен език

Как ни съобщава, че е гладно, че иска да си играе или да спи